Zopár faktov na úvod - mangové drevo je trvalo udržateľné drevo

Mangové drevo je nielen krásne, ale aj udržateľné. Ďalší dôvod, prečo tak milujeme nábytok z mangového dreva. V čase, keď je čoraz dôležitejšie starať sa o svet okolo nás, môžeme zasiahnuť aj s výberom nábytku. Keď si do svojho domova prinesiete drevený nábytok, prirodzene chcete mať istotu, že je vyrobený z udržateľného dreva. Ako je však možné, že mangové drevo je trvalo udržateľné drevo? A odkiaľ presne pochádza mangové drevo z nášho internetového obchodu? Aby ste to zistili, v tomto blogu Vás zavedieme k pôvodu mangového dreva.

Aký je pôvod mangového dreva?

Ak ste niekedy jedli mango, možno ste sa ho pokúsili po zjedení aj zasadiť. Ale márne! Niet divu, keď si uvedomíte, že pôvod mangového dreva sídli v Indii a juhovýchodnej Ázii, kde sú teploty zvyčajne oveľa vyššie ako u nás. Dnes sa tento strom pestuje po celom svete v subtrópoch. Plantáže možno nájsť od Ameriky až po Španielsko. Keď je strom zrelý, produkuje lahodné, sladké plody, ktoré si môžeme vychutnať kdekoľvek, aj u nás na Slovensku. Pri pozornom pohľade na mangové drevo možno spoznáte niečo, čo Vám pripomenie toto lahodné ovocie v podobe teplého odtieňa farby.

Je mangové drevo trvalo udržateľným drevom?

Mangové drevo je známe ako drevo šetrné k životnému prostrediu. Pre tento druh dreva sa totiž nemusí rúbať žiadny existujúci les. Mangovníky rastú na plantážach v teplých, subtropických krajinách. Takýto mangovník môže dosiahnuť výšku až štyridsať metrov, ale na plantáži sa často udržiava menší. V prvých rokoch strom rodí veľa ovocia, z čoho má plantážnik radosť. Po pätnástich rokoch je mangovník úplne dospelý, potom bude produkovať čoraz menej manga. Ak strom už neprodukuje mango, farmár ho nechá vyrúbať, aby uvoľnil miesto pre mladší strom. Drevo putuje do továrne na nábytok, kde sa z neho dá vyrobiť všetko od skriniek až po jedálenské stoly. To uľahčuje výber dreva šetrného k životnému prostrediu.

Pôvod mangového dreva

  • Pôvod mangového dreva je na plantáži: tam je strom zasadený.
  • Za 15 rokov strom dorastie do zrelej veľkosti. Dorastá do výšky asi tridsať metrov a šírky až päť metrov!
  • Strom starne a produkuje čoraz menej manga.
  • Keď strom zostarne, farmár ho dá vyrúbať.
  • Mangovník putuje do továrne na nábytok, kde sa vyrába udržateľné drevo.
  • Nábytok z mangového dreva prichádza priamo z výroby do nášho internetového obchodu a priamo do Vašej obývačky.

Mangové drevo je ekologické a udržateľné drevo

Pre mangové drevo sa teda nemusí rúbať žiadny les, čo z neho robí drevo šetrné k životnému prostrediu. Je to akoby vedľajší produkt pestovania manga. Bola by škoda s tým po výrube nič nerobiť, najmä preto, že je to také krásne drevo. To však nie je všetko. Mangové drevo má tiež dlhú životnosť. To je ďalší význam trvalo udržateľného dreva: nábytok z mangového dreva vydrží dlho, takže ho nemusíte rýchlo vymieňať. Znesie úder, takže sa v ňom rýchlo nevytvorí prasklina ani priehlbina. Mangové drevo je odolné voči poškriabaniu, vďaka ošetreniu nábytku v procese výroby, dobre chránené pred nečistotami. Našťastie, pretože udržateľné drevo, akým je mangové drevo, odolá väčšine nástrah pri jeho užívaní. Drevo je skutočný prírodný produkt, a preto sa bez problémov hodí do rôznych štýlov interiéru.