Aký je rozdiel medzi teakovým a mangovým drevom?

V oboch prípadoch ide o veľmi tvrdé drevo a v interiéri často nájdete oba druhy: mangové i teakové drevo. Aký je však medzi nimi rozdiel?

Mangové a teakové drevo sa niekedy navzájom porovnávajú pre ich tvrdosť a podobnosť, avšak stále existujú jasné rozdiely, ktoré sú patrné na prvý pohľad. Je dobré sa na ne pozrieť, najmä ak hľadáte krásny nábytok z tvrdého dreva. Či už mangové, alebo teakové drevo, oba druhy majú svoje výhody a nevýhody, charakteristické črty a vlastnosti. V tomto blogu sme si pre Vás pripravili zoznam tých najdôležitejších odlišností.

Vlastnosti mangového dreva

Keď porovnáte mangové a teakové drevo, je na prvý pohľad patrné, že mangové drevo má jedinečný vzhľad. Vzory a farebné odtiene, ktoré vidíte v dreve, sú výrazné a jasné, vďaka čomu každá doska vyzerá inak. Vďaka tomu je mangové drevo naozaj jedinečným drevom svojho druhu. Drevo pôsobí príjemne teplým a zároveň exotickým vzhľadom. Čo má mangové drevo spoločné s teakom, je jeho tvrdosť. Aj keď je mangové drevo menej tvrdé ako teak, pri použití v interiéri si toho rozdielu ani nevšimnete. Ďalšou silnou stránkou mangového dreva je jeho odolnosť. Navyše je mangové drevo vedľajším produktom pestovania manga, a tak viete, že s nábytkom z mangového dreva vždy zvolíte cestu udržateľnosti.

Mangové drevo v skratke:

  • Vždy udržateľné.
  • Očarí Vás exotickým vzhľadom.
  • Každá stolová doska je jedinečná!
  • Ide o tvrdé drevo.

Teak

Teakové drevo pochádza zo stromu Tectona Grandis, ktorý rastie v juhovýchodnej Ázii, najmä v Indonézii. Rovnako ako mangové drevo je to typ tvrdého dreva. Napriek tomu je medzi teakovým a mangovým drevom dostatočný rozdiel. Všimnete si to, keď porovnáte dva druhy dreva z hľadiska vzhľadu. Teak má svetlohnedú až sýtohnedú farbu, ktorá môže byť v závislosti od spôsobu úpravy aj tmavšia. Používa sa nielen v interiéri, ale aj na výrobu záhradného nábytku. Vtedy drevo vplyvom vetra a počasia väčšinou stratí teplú farbu, pokiaľ ho neošetríte lazúrou alebo lakom. Výhodou teakového dreva je, že sa prirodzene málo štiepi. To znamená, že teakovému nábytku sa bude dariť aj v exteriéri bez úpravy.

Teak na prvý pohľad:

  • Teakové drevo je veľmi pevné.
  • Darí sa mu aj v interéri, aj v exteriéri.
  • Má teplú, sýtu farbu.
  • Vhodné ako záhradný nábytok.

Rozdiel medzi teakovým a mangovým drevom

Keď položíte dva druhy dreva vedľa seba, okamžite uvidíte rozdiel vo vzhľade medzi teakovým a mangovým drevom. Teakové drevo má teplú farbu, ale v porovnaní s mangovým drevom je preň charakteristická hladkosť povrchov. Zrnitosť je menej zreteľná a farebné rozdiely sú tiež menšie ako pri doskách z mangového dreva. To dáva teaku neutrálny vzhľad, ktorý dobre funguje v niektorých interiéroch, ale zároveň môže spôsobiť, že Váš teakový nábytok bude vyzerať až príliš jednoducho.

Teakové drevo na druhej strane nie je vždy udržateľné. Trvanlivosť teaku závisí vo veľkej miere od toho, kde drevo rástlo a ako bolo vyrúbané. Pri kúpe teakového nábytku by ste si preto mali dávať pozor na pôvod dreva. V tomto ohľade má mangové drevo výhodu a to, že je vždy udržateľné!

Ak hľadáte nábytok do exteriéru, tak teakové drevo je pre Vás skvelou voľbou. Drevo má vysoký stupeň tvrdosti a olejnatosť v jadre zabezpečuje, že voda a nečistoty nemôžu ľahko preniknúť do vnútra dosky. Na druhej strane mangové drevo ako záhradný nábytok neuvidíte.

Zamilujte sa do mangového dreva!

Mangové drevo sa v posledných rokoch stalo veľmi populárnym. Ste zvedaví, ako tento druh dreva vyzerá v skutočnosti? Pekný dojem z krásy nábytku z mangového dreva získate aj v našom internetovom obchode! Ľahko tak určíte, ktorý druh dreva sa najlepšie hodí do Vášho interiéru.