Údržba mangového dreva: tajomstvo, ako si užívať svoj nábytok aj v nadchádzajúcich rokoch

Ak sa rozhodnete investovať do nábytku z mangového dreva, tiež sa chcete uistiť, že zostane krásny čo najdlhšie. Na tejto stránke nájdete všetko, čo potrebujete vedieť, aby Váš nábytok vyzeral ako nový aj po rokoch, a aby si zachoval krásne teplé tóny mangového dreva.

Tajomstvo krásneho nábytku s dlhou životnosťou nie je také zložité, ako ste si možno mysleli. Mangové drevo je možné okrem iného udržiavať olejom a včelím voskom. S nasledujúcimi tipmi zaistíte, že Vaša skriňa, stôl alebo príborník budú v nasledujúcich rokoch ozdobou mangového dreva.

Päť tipov na krásny nábytok z mangového dreva

Napriek tomu, že mangové drevo v zásade znesie vodu, nie je dobré brať si so sebou vedro mydla. Drevu viac prospieva trochu opatrnejší prístup. Aby bol Váš nábytok z mangového dreva čo najkrajší, majte na pamäti nasledujúce tipy:

  • Utrite mierne navlhčenou handričkou, najlepšie handričkou bez šitia, aby ste predišli poškriabaniu.
  • Vyhnite sa čistiacim prostriedkom s drsným povrchom.
  • Nepoužívajte leštidlá na nábytok ani čistiace prostriedky s obsahom silikónu, pretože tie môžu drevo časom vysušiť.
  • Neudržiavajte mangové drevo čistiacimi prostriedkami, ktoré obsahujú čpavok.
  • Pri použití tekutého alebo sprejového leštidla na nábytok dbajte na to, aby na nábytku nezostali žiadne zvyšky, pretože to môže spôsobiť zmenu farby.
  • Ako vidíte, starostlivé čistenie je pri údržbe mangového dreva vlastne najdôležitejšie. 

Samozrejme, vždy sa môže stať niečo, čo si vyžaduje niečo viac, než len mierne navlhčenú handričku, no skôr ako si vysvetlíme, ako v takom prípade postupovať, je dôležité si uvedomiť, že ostražitosť je veľmi dôležitá aj pri údržbe nábytku z mangového dreva. Prevencia je lepšia ako liečba, to je aj motto vo svete nábytku: ak nerobíte škvrny, nemusíte ich odstraňovať!

Ak sa stane, že na nábytku skončí veľké množstvo vody, drevo čo najskôr utrite do sucha, aby ste predišli vzniku škvŕn.

Olej: extra ochrana

Ako môžete vidieť, údržba mangového dreva v skutočnosti nie je vôbec náročná, no niekedy chcete urobiť len ten malý kúsok navyše. Drevo v zásade nie je potrebné dodatočne ošetrovať, pretože nábytok, ktorý predávame, je už ošetrený proti škvrnám a vlhkosti.

Ak aj napriek tomu chcete svoj nábytok extra chrániť, môžete to urobiť minerálnym olejom na mangové drevo. Tento olej poskytuje dodatočný ochranný povrch a vytvára sa pri niekoľkonásobnom opätovnom nanesení.

Pred ošetrením celého kusu nábytku je vhodné vždy otestovať malé množstvo oleja na nenápadnom mieste. Nechajte olej poriadne zaschnúť, aby ste naozaj videli, aký efekt bude mať ošetrenie na mangové drevo, aby Vás pri ošetrovaní nábytku nečakali nepríjemné prekvapenia.

Stále trochu váhate, či hneď začať s olejom? Včelí vosk možno použiť aj na doplnenie Vášho stola, skrinky alebo príborníka z mangového dreva a je dobrou alternatívou k oleju z mangového dreva.

Včelí vosk: oživenie pre Váš kus nábytku

Rovnako ako pri iných nákupoch je možné, že kus nábytku časom stratí trochu na lesku. V tomto prípade môže ponúknuť riešenie mangové drevo. Včelí vosk dodá mangovému drevu vzpruhu, takže získa svoj starý lesk. Zrnitosť je tiež viditeľnejšia, takže kontrast v teplom type dreva je extra pútavý. Včelí vosk môže tiež spôsobiť mierne stmavnutie dreva, takže na to pamätajte.

Ak chcete, aby bol Váš nábytok z mangového dreva o niečo tmavší, môžete sa rozhodnúť aj pre tmavý vosk (na rozdiel od priehľadného včelieho vosku). Rovnako ako pri oleji je užitočné včelí vosk najskôr otestovať na jednom mieste, aby ste sami mohli posúdiť účinok ošetrenia skôr, ako sa o celý kus nábytku postaráte.

Použite handričku na rozotretie vosku po dreve a sledujte, ako drevo pod Vašimi prstami ožíva! Okrem toho, že drevo dostane druhý život, vosk ponúka aj ochrannú vrstvu.

Záver: Údržba = dlhší pôžitok!

V konečnom dôsledku nie je údržba Vášho nábytku z mangového dreva až taká zložitá a zaručí Vám, že sa z nábytku, ktorý ste si priniesli do svojho domova, budete môcť tešiť ešte dlhšie. Najdôležitejšie je predchádzať škrabancom, kruhom a mokrým fľakom. Na oživenie dreva môžete použiť aj olej alebo vosk. S týmito tipmi ste pripravení na budúcnosť plnú krásneho nábytku z mangového dreva!